Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Program spolupráce Česká republika - Sasko 2014-2020Cesta: Titulní stránka > Program spolupráce Česká republika - Sasko 2014-2020

 

Jiří Šulc otevřel ve Vejprtech čtrnáctý silniční hraniční přechod v Ústeckém kraji

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Jiří Šulc otevřel ve Vejprtech čtrnáctý silniční hraniční přechod v Ústeckém kraji
Ústecký kraj ode dneška spojuje se Svobodným státem Sasko další hraniční přechod umožňující vzájemné přejezdy automobilů s hmotností do 3,5 tuny. Provoz na silničním hraničním přechodu Vejprty - Bärenstein zahájili v 10.00 hodin přestřižením symbolické stuhy hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc, 3. náměstek prezidenta Saského zemského sněmu Gunther Hatzsche a náměstek ministra vnitra pro legislativu a evropskou integraci Václav Henych.
 

 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 16.12.2005

 

Hejtman Jiří Šulc otevřel ve Vejprtech 14 silniční hraniční přechod v Ústeckém kraji

 

Ústecký kraj spojuje se Svobodným státem Sasko další, již 14 hraniční přechod umožňující vzájemné přejezdy automobilů s hmotností do 3,5 tuny. Rozšíření provozu na tomto hraničním přechodu, kde byl do včerejšího dne povolen pouze turistický provoz (pěší, cyklisté a motocykly s maximálním objemem nádrže 50 cm3),umožnilo provedení rekonstrukčních prací na historickém hraničním mostě přes říčku Polavu, vybudování odbavovacího prostoru včetně zastřešeného pracoviště pro pracovníky Služby cizinecké a pohraniční policie a německé BGS a rekonstrukce nebo úpravy přiléhajících komunikací.

            Provoz na silničním hraničním přechodu Vejprty – Bärenstein zahájili v 10.00 hodin přestřižením symbolické stuhy hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc, 3. náměstek prezidenta Saského zemského sněmu Gunther Hatzsche a náměstek ministra vnitra pro legislativu a evropskou integraci Václav Henych. Stuhu napříč vozovkou přidrželi starostka Vejprt Jitka Gavdunová a starosta sousedícího Bärensteinu Bernd Schlegel. Hostem slavnostního otevření hraničního přechodu byl také místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký.

„Všichni známe symboliku obecně spojovanou s mosty. Zde se jedná jak o technické dílo, které bylo výborně provedeno, ale také o symbol budoucích dobrých vztahů a sbližování dvou národů zemí Evropské unie. Je předvánoční čas a tak bych chtěl bych popřát nejen obyvatelům Vejprt a Bärensteinu, ale i Ústeckého kraje a Svobodného státu Sasko, aby jim tento hraniční přechod dobře a dlouho sloužil, stejně jako našim předkům, aby pomáhal budovat přátelské sousedské vztahy. A do začátků jim Ústecký kraj pod stromeček dává tento hraniční přechod s nově zrekonstruovaným mostem,“ uvedl ve své zdravici k obyvatelům hejtman Jiří Šulc.

            Rekonstrukce mostu byla firmou Joel, s.r.o. Most, vybranou Radou Ústeckého kraje zahájena počátkem srpna tohoto roku a její náklady dosáhly celkem 5,957 milionů korun. Jedním z cílů rekonstrukce bylo zvýšení nosnosti mostu na 60 t, v přípravných jednáních byl tento most vybrán jako jedno z míst, přes které by mohly státní hranici překonávat v krizových situacích i vozidla záchranných složek. V průběhu rekonstrukce byl v základech mostu na německé straně objeven zapomenutý vodní náhon a náklady na sanaci této historicky cenné stavby byly zahrnuty do prováděného díla jako vícepráce. Celkové náklady na opravu mostu, stavební údržbu a zimní údržbu mostu řeší Dohoda mezi Ústeckým krajem a Svobodným státem Sasko o provedení rekonstrukce hraničního mostu Vejprty – Bärenstein. Podle této dohody saská strana uhradí Ústeckému kraji 50% nákladů rekonstrukce včetně dohodnutých víceprací a bude provádět zimní údržbu mostu. Stavební údržbu mostu podle dohody bude provádět druhá smluvní strana. Úpravy komunikací, vybudování parkovacích prostorů, demolice bývalého celního pracoviště včetně instalace mobilního zastřešeného pracoviště cizinecké a pohraniční policie provedla firma Silnice Žatec, s.r.o. za celkem 6 milionů korun.

            Hraniční přechod pro motorová vozidla do 3,5 t Vejprty - Bärenstein byl zřízen na základě Dohody mezi vládou České republiky a vládou Spolkové republiky Německo o hraničních přechodech na společných státních hranicích ze dne 18. listopadu 1996, podle níž bylo na území ČR zřízeno 34 silničních hraničních přechodů, 11 železničních hraničních přechodů a 1 říční hraniční přechod. Rada Ústeckého kraje v červenci tohoto roku odsouhlasila zadání zpracování projektové dokumentace pro stavby v 13 lokalitách, kde se rovněž počítá s vybudováním hraničních přechodů pro motorová vozidla. Předpokládané celkové náklady projektových prací by měly dosáhnout přibližně 2,210 milionů korun.

 

 

připravil: František Janačík, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení informací a vnějších vztahů

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 788

janacik.f@kr-ustecky.cz

 

 

Chvíle pro slavnostní přípitek, číši pozvedl i místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký
Chvíle pro slavnostní přípitek, číši pozvedl i místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký

Na zahájení provozu hraničního přechodu Vejprty - Bärenstein se přišly podívat stovky lidí
Na zahájení provozu hraničního přechodu Vejprty - Bärenstein se přišly podívat stovky lidí

Přestřižení stuhy se ujali Gunther Hatzsche, hejtman Jiří Šulc a Václav Henych
Přestřižení stuhy se ujali Gunther Hatzsche, hejtman Jiří Šulc a Václav Henych

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 16.12.2005 / 16.12.2005 | Zveřejnit od-do: 16.12.2005-16.1.2006
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu