Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Program spolupráce Česká republika - Sasko 2014-2020Cesta: Titulní stránka > Program spolupráce Česká republika - Sasko 2014-2020

 

Radní Vladimír Záhorský jednal s řediteli nemocnic o situaci ve zdravotnictví

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Radní Vladimír Záhorský jednal s řediteli nemocnic o situaci ve zdravotnictví
Krajský radní Vladimír Záhorský dnes jednal s řediteli lůžkových zdravotnických zařízení z Ústeckého kraje a se zástupci zdravotních pojišťoven, které v regionu působí. Informoval je o závěrech z jednání zdravotní komise Rady asociace krajů České republiky z 30.11.2005, která v usnesení odmítla vznik veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízení na základě principů předkládaných ve všech verzích návrhu zákona.
 

 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 1.12.2005

 

Radní Vladimír Záhorský jednal s řediteli nemocnic o situaci ve zdravotnictví

 

Krajský radní Vladimír Záhorský se sešel s řediteli lůžkových zdravotnických zařízení z Ústeckého kraje a zástupci zdravotních pojišťoven, které v regionu působí. „K jednání jsem pozval nejen zástupce nemocnic zřizovaných krajem, ale také ředitele soukromých a městských zařízení. Vzhledem k současné napjaté situaci v českém zdravotnictví je podle mě velmi žádoucí, abychom spolu více komunikovali,“ řekl v úvodu jednání Vladimír Záhorský.

Zástupci zdravotnických zařízení a pojišťoven byli informování o včerejších závěrech z jednání zdravotní komise Rady asociace krajů České republiky. Ta v usnesení z tohoto jednání odmítla vznik veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízení na základě principů předkládaných ve všech verzích návrhu zákona (sněmovní tisk č.810). „Pro kraje je tento návrh nepřijatelný, protože zásadním způsobem porušuje zásady ústavního pořádku. Shodli jsme se také na tom, že nezákonné zásahy státu přímo ohrožují poskytování zdravotní péče občanům a destabilizují celý systém zdravotnictví,“ řekl Vladimír Záhorský, který v komisi zastupuje Ústecký kraj. „Předkládaná verze zákona, která by měla upravovat vznik nové formy nemocnic, tedy veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízení, nerespektuje nestátní vlastnictví a obsahuje prvky, které se nápadně podobají znárodňování po únoru 1948,“ poznamenal krajský radní.

Podle informací z jednání zdravotní komise Rady asociace krajů České republiky byl přílohou návrhu zákona o veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízeních seznam nemocnic, které mají být zařazeny do sítě poskytovatelů zdravotní péče. V tomto dokumentu nebyly uvedeny některé nemocnice z Ústeckého kraje. Konkrétně se jedná o šest zdravotnických zařízení - Nemocnici Kadaň, s.r.o., REMED Meziboří, s.r.o.,  Nemocnici v Roudnici nad Labem, 1.Zdravotní Rumburk, a.s. – Lužická nemocnice, VITA, s.r.o. Duchcov  a Nemocnici Žatec. V celé republice pak údajně nemá být součástí základní sítě více než 80 zdravotnických zařízení. „Přeloženo do normální řeči tyto seznamy znamenají, že ministerstvo zdravotnictví v Ústeckém kraji nepočítá s tím, že by zařízení, která v nich nejsou poskytovala zdravotní péči. Něco takového je pro mne nepřijatelné a vedlo by to k ohrožení dostupnosti zdravotní péče pro občany našeho kraje,“ uvedl Vladimír Záhorský.

            Mezi nejdiskutovanější témata jednání patřil návrh nové vyhlášky o úhradách zdravotní péče, kterou připravilo Ministerstvo zdravotnictví. Ta říká jakým způsobem a v jakém objemu zdravotní pojišťovny hradí nemocnicím péči o pacienty. Podle ředitelů zdravotnických zařízení by schválení současné podoby návrhu vyhlášky způsobilo omezení rozsahu poskytované zdravotní péče v příštím roce o přibližně deset procent. „Myslím, že současné kroky ministra zdravotnictví jdou výrazně proti zájmu pacientů. Pokud bude realizovat své záměry, pravděpodobně se opět dočkáme toho, že v  nemocnicích budou v průběhu příštího roku odkládány operace, protože zdravotní pojišťovny je nebudou schopny uhradit,“ poznamenal Vladimír Záhorský.

 

připravil: Vojtěch Krump, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení informací a vnějších vztahů

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 742

krump.v@kr-ustecky.cz

 

 

 

Odkazy

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 1.12.2005 / 1.12.2005 | Zveřejnit od-do: 1.12.2005-1.1.2006
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu