Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Program spolupráce Česká republika - Sasko 2014-2020Cesta: Titulní stránka > Program spolupráce Česká republika - Sasko 2014-2020

 

Den otevřených dveří v Archeologickém depozitáři a specializovaných pracovištích Regionálního muzea v Teplicích

DOD depozitář
Pět stovek natěšených zájemců o historii, archeologii a muzejní práci si u příležitosti Evropského dne archeologie nenechalo ujít možnost prohlédnout si jinak veřejnosti nepřístupnou budovu Archeologického depozitáře a specializovaných pracovišť Regionálního muzea v Teplicích, nacházející se na okraji města v místní části Sobědruhy.
Tisková zpráva ze dne 18. června 2019
 

 
 

Zájemci si mohli prohlédnout nejen pracoviště archeologického oddělení teplického muzea a prostory archeologického depozitáře, ale také specializovaná pracoviště – konzervátorské dílny a zejména nově vybudovanou Laboratoř pro konzervaci kovů a archeologizovaného skla. Tu bylo možné vybudovat jen díky vstřícnosti a štědrosti zřizovatele muzea – Ústeckého kraje. Cílem byla modernizace specializovaných dílen a vytvoření laboratoře tak, aby mohly sloužit k primární i následné konzervaci sbírkových předmětů – zejména archeologických – z kovů a archeologizovaného skla, pro muzea zřizovaná Ústeckým krajem, tedy pro účely ochrany a rozvoje kulturního dědictví v péči kraje.

V průběhu roku 2018 proběhly stavební úpravy stávajících konzervátorských dílen, předcházející instalaci dodaného vybavení nové specializované laboratoře i stávajících pracovišť, které bylo dokončeno v únoru 2019. Náklady na vytvoření nové specializované laboratoře, včetně stavebních úprav v hodnotě téměř 2,5 mil. Kč, dosáhly výše celkem 12 milionů Kč.

Základem nového specializované laboratoře pro konzervaci kovů a archeologizovaného skla je kombinované rentgenové zařízení a dva mobilní spektrometry, využívající pro materiálovou analýzu rentgenovou fluorescenční spektroskopii (XRF), jednoduchou, velmi přesnou a vysoce ekonomickou analytickou metodu stanovení chemického složení materiálů. Obě zařízení samozřejmě pracují v režimu vysoce přesných a především nedestruktivních analytických metod, tak aby mohlo být zajištěno maximální uchování zkoumaných předmětů.

Vybavení nového specializovaného pracoviště je ještě doplněno o metalografický mikroskop, stereoskopický mikroskop pro digitální snímkování, digestoř, horkovzdušnou laboratorní sušárnu a stříkací box. Konzervátorská pracoviště byla také nově vybavena automatickým odsáváním nečistot z pracovních ploch a rozvody stlačeného vzduchu z nového centrálního kompresoru.

01
Konzervátorská dílna, kde se pracuje s papírem.

02
Laboratoř archeologie.

 

03
Rentgenové pracoviště.

 

04
Vstupní hala, kterou zaplnili zájemci o archeologii.

05
A takto vypadá budova zvenku.

 

 

 

 
Zodpovídá: Vít Hnízdil
Vytvořeno / změněno: 18.6.2019 / 18.6.2019 | Zveřejnit od: 18.6.2019
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu