Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Program spolupráce Česká republika - Sasko 2014-2020Cesta: Titulní stránka > Program spolupráce Česká republika - Sasko 2014-2020

 

Raná patřila dětem, ovečkám i syslům

1
Na svazích v okolí obce Raná na Lounsku se již po osmé slavily Slavnosti stepí, rodinná akce pořádaná ve spolupráci obce a Agentury ochrany přírody a krajiny. Návštěvníci se tak mohli seznámit s přirozeným životem ve stepní krajině, ke které patří jak kolonie syslů, tak stáda oveček spásajících stepní porost. Mezi spokojenými diváky nechyběl tentokrát ani hejtman Oldřich Bubeníček s rodinou. Ten akci pravidelně uděluje svou osobní záštitu.
Tisková zpráva z 19. května 2019
 

 
 

„Pasoucí se stáda ke stepím neodmyslitelně patří, proto jsem rád, že se je daří do krajiny navracet a udržovat tak rovnováhu v přírodě, které lehký lidský zásah může prospět. Zde máme jedinečnou příležitost se s pastevectvím seznámit, vidět veškeré aktivity zblízka. Děkuji proto organizátorům za to, že zde vybudovali takovou pěknou tradici, která dokáže každoročně přilákat řadu spokojených návštěvníků,“ řekl v úvodu hejtman Bubeníček.

Zábavu si zde užily především děti, pro které byla připravena řada soutěží a atrakcí, včetně ukázek modelových letadel, ze kterých se sypaly sladkosti. Ale pozorování syslů, ukázky stříhání ovcí či dokonalá spolupráce ovčáka s ovčáckým psem byly atraktivní i pro dospělé. Nechyběly zde ukázky historických řemesel a dobrou náladu udržovala živá hudba. A zájemci o unikátní přírodu a vše, co v ní žije a roste, se mohli zúčastnit důkladné přírodovědné exkurze.

Nejen na Rané se ovšem v sobotu konala pěkná akce. Hejtman Bubeníček po poledni ještě stihnul navštívit Žernosecký košt, což je výstava vín vinařů především z mikroregionu Porta Bohemica. Návštěvníci zde mohli ochutnat  hlavně vína z vinařství, jejichž vinice leží v katastru Velkých a Malých Žernosek, Žalhostic, ale i odjinud. Cílem akce je propagace vinařství z oblasti mikroregionu Porta Bohemica, kde se vinná réva pěstuje  a velmi kvalitní vína zrají ve sklepech už od 12. století. Vína z tohoto regionu mají svou osobitou chuť a charakteristickou vůni.

 

V podvečerních hodinách potom proběhlo za účasti hejtmana Bubeníčka a litoměřického biskupa Mons. Jana Baxanta slavnostní svěcení sochy Panny Marie v naději v Libochovanech. Restaurátorské práce na soše proběhly za finanční podpory Ústeckého kraje.

1
Slavnostního zahájení se ujali (zleva) starosta obce Raná Jaroslav Veselý, hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček a ředitel Správy CHKO České středohoří Petr Kříž

2

3
Pro děti byla připravená soutěžní stezka s deseti úkoly

4
Atrakcí bylo pozorování místních syslů

5
Soutěžilo se o nejkrásnější obrázek místních květin

6
Ukázky historických řemesel...

7 
...a bonitace (ohodnocení) beranů

8
K atmosféře Rané nesmí chybět paraglidisté

8
Práce pasteveckého psa se stádem ovcí

10

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. et Mgr. Magdalena Fraňková
Vytvořeno / změněno: 19.5.2019 / 19.5.2019
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu