Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Program spolupráce Česká republika - Sasko 2014-2020Cesta: Titulní stránka > Program spolupráce Česká republika - Sasko 2014-2020

 

Cenová kontrola

 

 
 

Krajský živnostenský úřad kontroluje ustanovení § 11 a § 13 zákona č. 526/1990 Sb., o cenách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon o cenách) a v případě porušení těchto ustanovení ukládá sankce.

 

Dle ustanovení § 11 zákona o cenách je prodávající povinen:

 

       vést evidenci o cenách uplatňovaných při prodeji, pokud jde o ceny zboží prodávaného spotřebiteli, kterým je osoba nakupující zboží pro jiné účely než pro podnikání,

 

       uchovávat evidenci o cenách tři roky po skončení platnosti ceny zboží.

 

Prováděcí právní předpis, resp. vyhláška č. 450/2009 Sb. stanoví rozsah údajů prokazujících výši a dobu uplatňování cen.

Uvedeným předpisem je stanoveno, že prodávající musí vést evidenci s údaji, z nichž je zřejmý název, popřípadě druh zboží, určené podmínky, k nimž se cena vztahuje, výše ceny, za kterou je zboží prodáváno, a počátek a konec období, v němž se za tuto cenu prodávalo.Upozornění pro podnikatele


Dle ustanovení § 13 zákona č. 526/1990 Sb., o cenách, ve znění pozdějších předpisů je prodávající obecně povinen před jednáním o koupi zboží seznámit zákazníka s cenou za toto zboží („prodejní cena“) a v zákonem stanovených případech i tzv. cenou za měrnou jednotku množství zboží („měrná cena“).

 

Přičemž měrnou jednotkou množství se rozumí:

1 kilogram,

1 litr,

1 metr,

1 metr čtvereční nebo

1 metr krychlový výrobku.

 

Lze uvádět i jiné jednotky množství: například 1 kus, 100 g, 100 ml, 100 mm.

 

Povinnost označovat výrobky prodejní cenou současně s měrnou cenou se bude

od 1. května 2014 vztahovat i na výrobky:

 

       při prodeji s obsluhou (pultový prodej),

       při prodeji formou samoobsluhy (i pro prodejny s prodejní plochou menší než 400 m2, do 1. května 2014 se na tyto velikosti prodejen vztahovala výjimka), nabízené v prodejních automatech.

 

 
Zodpovídá: Ing. Michaela Válková
Vytvořeno / změněno: 24.4.2014 / 24.4.2014
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu