Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Program spolupráce Česká republika - Sasko 2014-2020Cesta: Titulní stránka > Program spolupráce Česká republika - Sasko 2014-2020

 

Ústecký kraj spolupracuje se Svobodným státem Sasko na přeshraničních projektech

1
Ve Freibergu na území Svobodného státu Sasko proběhla akce, během které byly oficiálně předány smlouvy o poskytnutí dotace příjemcům dotace v rámci programu „Cíl 3 / Ziel 3 na podporu přeshraniční spolupráce mezi Svobodným státem Sasko a Českou republikou 2007 – 2013“. Slavnostního předání smluv se zúčastnila také hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová s náměstkem Arnem Fišerou.
 

 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 3. listopadu  2009

 

Ve  Freibergu na území Svobodného státu Sasko proběhla akce, během které byly oficiálně předány smlouvy o poskytnutí dotace příjemcům dotace v rámci programu „Cíl 3 / Ziel 3 na podporu přeshraniční spolupráce mezi Svobodným státem Sasko a Českou republikou 2007 – 2013“.

Slavnostního předání smluv se zúčastnila také hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová s náměstkem Arnem Fišerou.

Celé slavnostní odpoledne zahájil Jörg Mühlberg, vedoucí oddělení Infrastruktura a výstavba měst Saské rozvojové banky. Zdravice poté pronesli zástupci saské strany, zemský rada okresu Mittelsachsen a primátor města Freiberg, dále Ing. Jiří Vačkář, vrchní ředitel sekce regionálního rozvoje Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.

Následoval blok zástupců České republiky, kteří ve svých projevech shrnuli historii česko-saské spolupráce, vyzdvihli současné úkoly a nastínili budoucí možnosti. Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová ve svém proslovu Krajina se stopami historie mimo jiné řekla: „V současné době s potěšením vnímám, že zájem o dotace z programu Cíl 3 velmi vzrostl. Jen k dnešnímu dni bylo schváleno 37 projektů pro partnery se sídlem v Ústeckém kraji v celkové hodnotě přes 37 mil. EUR. Já osobně však spatřují význam těchto přeshraničních projektů v oblasti, kterou nelze koupit ani zaplatit z evropských fondů či ze státního rozpočtu. A tou je oblast lidských vztahů, vzájemná, velmi často osobní přátelství, která přecházejí z jedné generace na druhou a rozšiřují se. Je to tak zvaný sociální kapitál, kterého si musíme cenit nejvíce.“

Dále promluvili zástupce hejtmana Karlovarského kraje Petr Navrátil a hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler. Spolupráce právě s těmito dvěma sousedními kraji je dalším potenciálem celého programu přeshraniční spolupráce.

Po přestávce, během níž mohli účastníci ochutnat místní freiberské speciality, následoval blok přednášek o konkrétních už realizovaných projektech a hlavně předání smluv o poskytnutí dotace pro nové projekty. Z Ústeckého kraje to jsou např. „Společný marketing zámků a hradů v Krušnohoří“, jehož leadpartnerem je Kulturní, vzdělávací a informační zařízení Jirkov, „Požární a ostatní bezpečnost obyvatel v oblasti Centrálního Krušnohoří“, který vede Město Boží Dar a  „Dějiny spojují“, na němž spolupracuje Collegium Bohemicum Ústí nad Labem.

Zasedání Monitorovacího výboru probíhalo již od pondělka a za dva dny byla schválena celá řada dalších projektů. Za zmínku stojí zejména projekt řešící kvalitu pitné vody v přehradě Fláje v celkové hodnotě 1,2 mil. eur. „Pitná voda, její kvalita a také dostupnost budou jednou ožehavým tématem a velkým problémem pro celou společnost. Proto je dobře a osobně velmi vítám, že už nyní se na území Ústeckého kraje bude realizovat projekt, který řeší kvalitu pitné vody pro tisíce obyvatel Ústeckého kraje,“ doplnil k jednomu ze schválených projektů Arno Fišera, náměstek hejtmanky Ústeckého kraje.

Schválením programu „Cíl 3 / Ziel 3 na podporu přeshraniční spolupráce mezi Svobodným státem Sasko a Českou republikou 2007 – 2013“ bylo dosaženo dalšího milníku spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko. Široké spektrum aktivit podporovaných tímto programem umožňuje realizaci přeshraničních projektů v nejrůznějších oblastech života společných příhraničních regionů. Toto spektrum dosahuje od infrastruktury přes hospodářskou spolupráci ke kultuře, životnímu prostředí a bezpečnosti. Cílem dotace je podpora vyváženého hospodářského, sociálního a ekologického rozvoje v dotační oblasti a posílení sounáležitosti regionu.

 

Připravila: Mgr. Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí

odbor kanceláře hejtmana Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 726

mob. 737 203 666

hanackova.m@kr-ustecky.cz

 

1

Předsednický stůl. Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová mezi zástupcem hejtmana Karlovarského kraje Petrem Navrátilem a hejtmanem Libereckého kraje Stanislavem Eichlerem

2

Náměstek hejtmanky Arno Fišera

3

4

 
Zodpovídá: Mgr. Magdalena Hanáčková
Vytvořeno / změněno: 3.11.2009 / 3.11.2009 | Účinnost do: 4.12.2009
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu